czwartek, 10 marca 2016

Co warto wiedzieć zanim zlecimy projekt kuchni?

Każdy posiadacz swojego mieszkania lub domu pragnie urządzić sobie wnętrza według własnego gustu, swoich pomysłów i upodobań i zazwyczaj prowadzi działania zmierzające do uzyskania pożądanego rezultatu. Część z nas może pochwalić się świetną znajomością tematu urządzania wnętrz i doskonale sobie radzi w urządzaniu mieszkania, robiąc to na dobrym poziomie.
Niestety większość nie posiada zdolności ani wiedzy, która umożliwia uzyskanie takich rezultatów, które uzyskałby doświadczony architekt wnętrz. Aby nie wyrządzić krzywdy nieumiejętnym podejściem do tematu warto skonsultować się z projektantem wnętrz, który dobrze odnajdzie się w niemal każdym wnętrzu i zasugeruje właściwe rozwiązania dbając o to by stateczny efekt zadowolił konsumenta, ale także wpasował się w obecnie panujące standardy wyposażenia wnętrz, był skrojony na miarę i wyznaczał się szykiem i elegancją. Posiłkując się doświadczeniem projektantów otrzymujemy gwarancję tego, że uzyskamy wnętrze dokładnie takie o jakim marzymy. 


Projektowanie kuchni - co warto wiedzieć na starcie?

Jeśli przymierzamy się do budowy nowej kuchni powinniśmy sobie uświadomić kilka istotnych kwestii zanim wybierzemy się na konsultacje w firmie projektowej. Przede wszystkim należy się zastanowić na takimi rzeczami jak:
  • ilość szafek do przechowywania,
  • wielkość lodówki,
  • sprzęt AGD: wolnostojący, zabudowa oraz umiejscowienie,
  • umiejscowienie instalacji elektrycznej, wodnej, gazowej,
  • rodzaj użytych blatów,
  • mechanizm otwierania i zamykania szafek.
Jest to podstawowa lista tematów, nad którymi warto się pochylić. Wiedząc już jakie mamy potrzeby i jakie możliwości udostępnia nam kuchnia, możemy realizować swoje marzenia z pomocą projektanta. 

Ciekawe projekty mebli kuchennych na wymiar można znaleźć na http://www.vena-kuchnie.pl


Szafki kuchenne do przechowywania

Najczęściej ich ilość i wynikająca z tego przestrzenność szafek wynikać powinna z ilości osób zamieszkujących i korzystających z kuchni. Poza tym warto przeanalizować ile i jakie rzeczy trzymamy w szafkach i projektując kuchnię należy zapewnić taką ilość miejsca aby wystarczyło na swobodne przechowywanie wszystkich akcesoriów, naczyń i pozostałego wyposażenia. 
Ciekawe rozwiązania w przechowywaniu produktów w kuchni można znaleźć tutaj oraz kilka wpisów tutaj.

Wielkość lodówki w kuchni

Tutaj także wybór podyktowany będzie głównie przez ilość zamieszkujących osób. Im ich jest więcej tym większa lodówkę powinniśmy kupić i w związku z tym wygospodarować na nią miejsce. Przy większej rodzinie warto zastanowić się nad lodówką dwudrzwiową jeśli tylko posiadamy tyle przestrzeni w kuchni. Uwzględnić warto także wielkość zamrażarki, wielkość i pojemność chłodziarki, klasę energetyczną urządzenia i dodatkowe funkcje i usprawnienia jak np. no frost. 

Umiejscowienie i wybór sprzętu AGD

Tutaj podstawowe pytanie powinno dotyczyć tego czy wybieramy sprzęt wolnostojący czy do zabudowy. Sprzęt wolnostojący może okazać się tańszy, jednak nie otrzymamy efektu jednolitej kompozycji w kuchni i wiąże się to także z mniejszą estetyką. Sprzęt w zabudowie może zająć mniej miejsca i świetnie wkomponuje się w zabudowę mebli. Dodatkowo warto już przemyśleć rodzaj sprzętu jak np. rodzaj płyty grzewczej, rodzaj kuchni, zlewozmywaku, zmywarki, baterii. Następnie zastanowić się nad rozmieszczeniem w kuchni ponieważ może się kazać, że konieczne będzie zmiana lokalizacji przyłączy wody, gniazdek elektrycznych i odpływów kanalizacyjnych. Decyzja ta może mieć w efekcie także wpływ na ostateczny kosztorys gdyż wpływa na zakres wykonywanych robót.

Rodzaj użytych blatów

Tutaj temat nie należy do łatwych i warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi możliwościami. uwagę należny zwrócić na rodzaj materiału, z którego wykonany jest blat, jego właściwościami, zaletami i wadami oraz ceną. Każdy wybór niesie za sobą konkretne konsekwencje dotyczące, wytrzymałości, odporności na zarysowania, zaplamienia, odkształcenia i możliwość konserwacji. Blaty najczęściej produkowane są z laminowanej płyty wiórowej, z drewna, ze szkła, metalu, konglomeratu, kompozytu czy wreszcie kamienia. Dodatkowa radą służyć będzie architekt, który podpowie z czym będzie wiązał się konkretny wybór. 

Mechanizm otwierania i zamykania szafek kuchennych

Istnieje kilka stosowanych w szafkach kuchennych mechanizmów, które ułatwiają zamykanie i otwieranie szafek kuchennych. Oprócz tradycyjnych istnieją także specjalne prowadnice i zawiasy, które amortyzują zamykanie oraz ułatwiają ślizg szuflad. Można się zastanowić także nad otwieraniem szafek na przycisk, co sprawdza się w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach. 

Po dokładnym przestudiowaniu tematu i podstawowych zagadnień będziemy lepiej przygotowani do rozmowy z projektantem wnętrz i dzięki temu rozmowa przebiegnie dużo sprawniej. Będziemy bowiem zdawać sobie sprawę z czym wiążą się poszczególne wybory. W każdej kwestii pomocą służyć powinien architekt czy projektant prowadzący inwestycję. W razie wątpliwości będziemy mieli w ramach kompleksowej obsługi dostępną pomoc i wsparcie.